Możliwość komentowania Polityka, to dziedziną zajmująca się najważniejszymi elementami życia człowieka została wyłączona

Najbardziej znaczące przyczyny obecnego kryzysu gospodarczego
Świat znajduje się w tym momencie w ogromnym kryzysie ekonomicznym. Chociaż ciężko porównywać obecną sytuację do tej, która miała miejsce przed wojną, to jednak tak czy siak problem jest bardzo duży. Jakie są zatem najbardziej znaczące przyczyny aż tak dużego kryzysu gospodarczego? Oczywiście kryzysy nie są nowym zjawiskiem, ale dosłownie wszystko ma swoją przyczynę. A więc zasadniczo źródło kryzysu mieści się w USA. Przecież to we właśnie tym kraju banki operowały wielkimi pieniędzmi, bez większej kontroli rządu. Banki tak naprawdę nie są zwykłymi firmami, a więc powinny być mocno kontrolowane – zabrakło tego.
W istocie liberalizacja branży bankowej zaczęła się za Reagana – zapewne najlepszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kroczek po kroczku banki miały coraz więcej swobody, mogły udzielać kredytów tym osobom, które w istocie nawet nie powinny być wpuszczone do banku. Potem Bill Clinton wprowadził tę ustawę, która spowodowała, że normalne banki dostały możliwość działania. Czyli tradycyjne banki połączyły się z bankami komercyjnymi – to nieodpowiednie połączenie, bo banki powinny być pewne. Czy banki w Szwajcarii byłyby tak powszechnie szanowane, gdyby tak bardzo ryzykowały? Naturalnie nieodpowiednia polityka władz USA nie jest jedyną przyczyną. Najważniejsza jest po prostu typowa ludzka chciwość.

Comments are closed.